Péče o bižuterii

Bižuterie je křehká - při neopatrném zacházení se může poškodit nebo rozbít.

Chraňte bižuterii před kontaktem s tvrdými předměty.

Odkládejte bižuterii před koupáním, sprchováním, mytím nádobí a podobnými činnostmi, při kterých šperk přichází do styku s vodou, aby nedošlo k poškození jednotlivých dílů.

Sundávejte bižuterii před spaním, při sportování nebo fyzické námaze, zabráníte tím mechanickému či povrchovému poškození výrobku.

Vyvarujte se kontaktu s chemickými prostředky. Působením některých parfémů, krémů, mořské vody, chlóru , v lázních, u minerálních pramenů a jiných chemikálií může dojít k poškození povrchové úpravy.

U některých lidí s velmi agresivním potem, osob nemocných může dojít ke změně vzhledu nebo i narušení a změně vzhledu povrchu kovových dílů.

Životnost bižuterie prodloužíte, když budete uchovávat bižuterii v krabičce nebo sáčku, nejlépe odděleně od ostatních.

Jak čistit bižuterii

Vyhněte se používání agresivních chemických prostředků. Obecně se doporučuje nepoužívat chemii vůbec, ale někdy se ani tomuto nevyhnete. Občas je třeba zariskovat a například použít roztok mycího prostředku na nádobí napůl s horkou vodou. V něm bižuterii nechte asi hodinu a poté by se měl šperk znovu zase krásně lesknout. Způsobů je mnoho, je třeba trochu experimentovat.

Obvykle lze také použít postupy vhodné pro čištění stříbra,můžete používat flanel (nebo jiný měkký hadřík) na prach a pot, popř.nejměkčí typ zubního kartáčku.

Pokud je znečištění větší, svěřte práci odborníkovi, ale pozor na šperky s kamínky - v mnoha případech se může stát, že kameny změní svůj povrch, lesk a podobně, a to hlavně při čištění přípravky na chemické bázi. Šperky s kameny si tedy raději nechejte vyčistit profesionálem.